U ovoj objavi saznaćete kako izgleda pregled štitne žlijezde i šta znači njen ubrzan a šta usporen rad
Pregled štitne žlijezde je važan
Vrlo često će vam se u životu savjetovati da ako se ne osjećate dobro da pregledate malo štitnu žlijezdu. Svaki organ u organizmu je važan pa tako i štitna žlijezda. Opšte je poznato da štitna žlijezda može biti u normali tj. sa normalnom funkcijom hormona. Zašto je to važno? Ti hormoni utiču na rad ostalih organa u organizmu. Da ne ulazimo u područje struke, ali ako štitna žlijezda luči hormone štitne pojačano onda je to ubrzan rad štitne ili hipetireoza, a ako je lučenje hormona nedovoljno onda je rad štitne usporen i riječ je o hipotireozi.
Moji simptomi
Nažalost razboljela sam se kada sam imala 24 godine, u najljepšim godinama svoje mladosti. Tokom istorije oboljenja štitne žlijezde imala sam i hipertireozu i hopotireozu. Kako je došlo do toga objasniću vam u jednom od svojih narednih postova, jer je riječ o opširnoj materiji, sada vas želim provesti samo kroz osnove pregleda štitne žlijezde kako bih vas podstakla da se na vrijeme pregledate i da to sve ništa nije strašno.
Vađenje krvi
Čuli ste za hormone štitne TSH i FT4, ako i niste možete o tome pročitati u stručnim tekstovima, ovdje smo da opišemo kako to sve izgleda iz iskustva pacijenta. Uglavnom, da bismo saznali njihovu vrijednost potrebno je da izvadimo uzorak venske krvi. Dakle, jednostavno je, identično vađenju krvi iz vene kod analize krvne slike. U čemu su razlike? Razlike su u tome što to činimo u specijalističkoj klinici i što unos hrane nema nikakvog uticaja na parametre koje vadimo. Znači nije važno da li ste to jutro doručkovali, šta više, jutro uopšte ne mora biti doba dana kada radite analizu. Nalazi hormona u krvi, prema novoj praksi, dostavljaju se Vašem doktoru porodične medicine, a na istom tom nalazu uz vrijednosti hormona pisaće Vam i dijagnoza i propisana terapija.
Ultrazvuk štitne žlijezde
Ukoliko vam ljekar kaže da trebate uraditi ultrazvuk štitne žlijezde, opet ništa strašno, dakle bezbolno je. Legnete na leđa, oslobodite predio vrata, namažu vas gelom i laganim potezima specijalista prelazi preko vašeg vrata a na ekranu vidi vašu štitnu žlijezdu, njene režnjeve, mjeri njihovu veličinu, gleda strukturu, da li su se na njima formirali neki čvorići. Pregled je bezopasan i sve što možete osjetiti je možda malko nelagode u vidu pritiska na grlo, zaista je sve bezbolno.
Pregled štitne palpacijom
Specijalista će proći iza vaših leđa i dodirivati Vašu štitnu žlijezdu a sve naravno s ciljem da svojim prstima napipa da li imate neke promjene, da li je sve uvećano ili nije. Ujedno se može desiti da Vas dodirne po rukama i dlanovima a sve s ciljem pregleda suhoće kože, o čemu ću takođe pisati u nekom od narednih postova.
Možete se ZA POČETAK pregledati i sami
Mi koji “imamo štitnu žlijezdu”, a imamo je svi, samo što mi oboljeli to tako kažemo žargonski vjerovatno smo se svi na početku sami malko pregledali opipavali. Postoji jedna grupa na FB koja se zove Leptirice, baš zbog toga što štitna žlijezda ima oblik leptira na vratu. Uzmete čašu vode, malko zabacite glavu unazad i gledate se u odledalo, a zatim uzmite veći gutljaj vode i progutajte. Gledajte fokusirano na tog svog “leptira” na vratu. Ako već i sami vidite neke izbočine ili oteknuća, otiđite ljekaru. Moj savjet je, otiđite ljekaru svakako! Uskoro u novim postovima, kako sam saznala da imam hipetireozu… Ostanite mi zdravi!